Okresní finále ve florbale

Ve středu 14. prosince odjela desítka hráčů do Jilemnice na okresní finále ve florbale v kategorii mladších žáků (6. a 7. třída). Po třech letech covidové výluky meziškolních soutěží jsme byli zvědavi, jak obstojíme v druhém nejoblíbenějším sportu dnešní mládeže.

V sestavě A. Novák, D. Čeřovský, Ch. Rozsypal, D. Housa, R. Beránek, Š. Varečka, M. Boichuk, V. Savko, M. Dolanský, M. Pelda nebyl ani jeden specialista na tuto halovou hru. Naše očekávání nebyla tedy vysoká a spíše jsme se jeli zúčastnit. Turnaj byl rozdělen na základní kolo, ze kterého první dva týmy postupali do bojů o 1.-4. místo.

Do prvního utkání nastupujeme záhy po našem příjezdu. Soupeřem nám je ZŠ J. Harracha z Jilemnice. Zápas se vyznačuje na naší straně velkým chaosem v postavení a po šesti minutách inkasujeme dnešní první branku. Očekávání se začíná naplňovat. Po třech minutách hry si do kanadského bodování zapisují první zářezy i rovenští hráči. Obránce Dolanský srovnává na 1:1. Vteřinu před koncem utkání vsítí branku A. Novák, čímž rozhodne utkání ve prospěch týmu z Rovenska. Nutno podotknout, že v tomto utkání si Tonda vytvořil množství šancí a "šťastnou hvězdou" utkání byl naprosto zaslouženě.

Po přestávce nás čeká silný tým ZŠ Lomnice n. Popelkou. O přestávce si ujasňujeme role jednotlivých hráčů ve hře. Vlastní utkání je překvapivě vyrovnané, avšak odolávat tlaku silné Lomnice nelze věčně a v půli utkání brankář Savko inkasuje svůj druhý gól na turnaji. Rovenští však neztrácejí hlavu a po pár vteřinách prostřelí výtečného lomnického brankáře bek Housa. Druhé utkání ve skupině končí smířlivě 1:1 a velkou zásluhu na výsledku, kromě střelce vyrovnávacího gólu, má rovenský gólman Savko.

Vyhlížíme třetího soupeře ZŠ Studenec. Podle jeho výsledků 0:1 s Lomnicí a především 6:0 s Jilemnicí se bude jednat o silné družstvo. Po dvou odehraných zápasech si rovenští hráči věří a jejich sebedůvěra je na hřišti znát. Studenec nepouštíme do žádných větších akcí a vedeme 1:0 díky gólu křídelníka Varečky. Studenci se však podaří po chvilce vyrovnat. Rovensko znervózní a inkasuje další branku. Pak se však střelecky prosadí z levého křídla Pelda a po něm utkání rozhodne rovenský Housa. Remíza s Lomnicí, jež je však střelecky produktivnější nám v tabulce základní části přisoudí druhé místo. Semifinále tedy sehrajeme s vítězem druhé skupiny se ZŠ Komenského z Jilemnice.

Před semifinále nás čeká delší přestávka. Vyplňujeme ji občerstvením, abychom byli v rozhodujícím utkání silní. Bohužel zápas se nevyvíjí podle našich představ. Někteří dosud excelentní hráči si vybírají slabší chvilky. V půli zápasu Jilemnice skóruje, zatímco rovenské střely se brance domácích vyhýbají. Nervózní rovenští hráči překročí hranici důslednosti v obraně za což jsme potrestáni trestným střílením. Vasyl se snaží hráči uzmout míček při kličce v důsledku čehož se vytáhne z branky a poskytne střelci příležitost skórovat. Jilemnický exekutor však chybuje a míček branku míjí. Do konce utkání se skóre již nemění a po prohře 0:1 nás čeká zápas "pouze" o bronzovou medaily.

Poslední utkání sehráváme s Libštátem, jenž v boji o postup podlehl Lomnici 2:0. Později se ukáže, že jsme jediný tým na turnaji, který dokázal Lomnici vstřelit gól (nepodaří se to ani ZŠ Komenského ve finále). Boj o třetí místo se zdramatizuje již po třech minutách hry, kdy rovenský hráč chybně prostřídá, čímž způsobí zmatky v celé "koncepci" týmu. Rozhozeni touto triviální chybou uplynou další tři minuty a v půlce utkání je stav 0:0. V následujících fázích hry je na hřišti "slabší" část mužstva a Libštátu se podaří prostřelit rovenského brankáře, jemuž se míček prosmekne pod rukou u levé tyčky. Zbývá asi 180 vteřin a stavíme tu nejlepší, ale utahanou pětku.  Vedením ukolébaný Libštát minutu před koncem utkání inkasuje vyrovnávací branku z čepele Š. Varečky. Následuje tříminutové prodloužení, které však rozuzlení zápasu nepřinese. Na řadě jsou 3 nájezdy. Na tento scénář se doprovázející pedagog dopředu připravil a stanovil pořadí střelců: Varečka, Novák, Dolanský. První nájezd je však v režii libštátských útočníků. Hala bouří, nikdo nevydrží sedět. Brankář Savko proti nekompromisní střele do šibenice bez šance. Herní štěstí jde zkoušet Rovensko. Na libštátského brankáře najíždí Varečka a s přehledem proměňuje. Druhý libštátský střelec oblafne rovenského gólmana a rovněž skóruje. Druhý rovenský nájezd z hole A. Nováka končí v síti florbalové branky. Třetí "rozhodující" nájezd libštátských hráčů zastaví Savkova maska. Matěj Dolanský může ukončit zápas. Najíždí na branku a trefí libštátského gólmana do hrudi. Pokračuje se po jednom nájezdu z řad hráčů, kteří se ještě do loterie střelců nezapojili. Čtvrtý libštátský střelec míjí branku. Rozhodne rovenský Housa? Ne, i on míjí tři ocelové tyče vymezující prostor pro výhry a prohry. Pátý nájezd libštátských končí v síti, ovšem házenkářské branky. Na brankoviště najíždí Pelda, rychlá střela zápastím, míček cinkne o tyčku a rozvlní zadní síťku florbalové branky.

Z turnaje, kam jsme si jeli zahrát, bereme třetí místo. Obrovská radost. Co na tom, že to byl  "jen" žákovský turnaj. Pro nás to bylo jako "Turnaj století". Vítězí Lomnice, 2. Jilemnice Komenského, 3. Rovensko, 4. Libštát, 5. Studenec, 6. Vysoké n. J., 7.-8. Jilemnice J. Harracha a Semily Ivana Olbrachta.

Datum vložení: 15. 12. 2022 9:50
Datum poslední aktualizace: 15. 12. 2022 12:02
Autor: Správce Webu